Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Diş eti iltihabı hamileliği geciktiriyor – SekerSohbet seviyeli Arkadaşlık Sohbet Chat siteleri Mobil Sohbet


Diş eti iltihabı hamileliği geciktiriyor

Diş ve diş eti hastalıklarının bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini ve kadınlarda kısırlığa neden olabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Begüm Alkan, 3 binden fazla kadının ağız hijyeninin değerlendirildiği bir çalışmaya göre diş ve diş eti hastalıklarının hamileliği yaklaşık 2 ay geciktirdiğini söyledi.

Enfeksiyona neden olabilir

Hamile kalmak isteyenlerin düzenli olarak dişlerini fırçalamalarının yanında, bu süreçte, ağız sağlıklarını en üst seviyede tutmak için profesyonel diş hekimlerini ziyaret etmeleri oldukça önemli. Ağzımız, diş, diş eti, dil ve boğazımıza yapışan mikroplarla doludur. Sağlıklı bir ağızda diş eti iltihabı ve diş çürüğü yoktur. Diş çürükleri, yeterli fırçalama yapmayan bireylerde, şekerli içecek ve yiyeceklerin tüketilmesiyle oluşan asidik ağız ortamında aktif hale gelen çürük yapıcı bakterilerin, zayıf diş minesini etkilemesiyle oluşur. Ayrıca, yemek artıklarının ortama gelmesiyle dişler üzerinde ‘plak’ oluşur. Fırçalama, diş ipi ve diş arası fırçası kullanılarak plak uzaklaştırılabilir. Ancak bu düzenli yapılmazsa, plak sertleşir “diş taşı” olur ve uygun şekilde çıkarılması için diş hekimine gidilmesi gerekir. Bu süreçte ağızda, plak ve diştaşı uzun süre kalırsa, bakteriler diş etinde kanamalı, şişkin ve kırmızı renkli “diş eti iltihabı” adı verilen bir enfeksiyona neden olur.

Erken doğuma yol açabilir

‘Diş çevresi iltihaplanması’ anlamına gelen eskilerin piyore diye adlandırdığı, günümüzde ise periodontitis adı verilen ağız hastalığında, diş etinin altındaki dokular iltihaplıdır. Çene kemiğinde düzensiz yıkım olunca girinti çıkıntılar oluşur. Mikroplar diş eti üstünde ve altında çoğalmaya devam ederek toksinler salgılar ve dişleri tutan dokulara hasar verir. Bağışıklık sistemimiz de bu olaylardan etkilenir. Bu mikroplar ağız boşluğunda sınırlı kalmaz ve kan dolaşımımıza girer. Yapılan birçok çalışmada diş ve diş eti enfeksiyonlarıyla; diyabet, kalp-damar problemleri, solunum hastalıkları, görme sıkıntıları, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi olumsuz durumlarla hastalıkların ilişkili olabileceği belirtilmiştir. Maalesef 6 ayda bir veya yılda bir, diş hekimine gitme gerekliliği kolayca ertelenebilir ve unutulabilir. Ancak, kısırlık tedavisi ve yukarıda sayılan kronik hastalıkların kontrolü yoğun, masraflı, stresli ve zaman alıcıdır. Diş ve diş eti enfeksiyonları gibi kontrol altına alınabilecek bir risk faktörünü göz ardı etmek, tamamen kişinin sorumluluğundadır. Unutmayın ki; kötü ağız sağlığı genel sağlığı etkileyebilir.Bir cevap bırakın.